Tychy mają nowe ulice
Autor: Redakcja
30 Października 2011, aktualizacja 2011-10-30 21:37:41
Oceń tekst:  0
Jednogłośne uchwały w sprawie nazw nowych ulic - Mahoniowej, Lawendowej i Ireny Sendlerowej - podjęli radni na wczorajszej sesji Rady Miasta.
img
Tychy stały się czwartym miastem Polsce, które uhonorowało bohaterską postawę Ireny Sendlerowej w czasie okupacji hitlerowskiej nadaniem jej imienia jednej z ulic w mieście.

 

Irena Sendler, która w czasie wojny uratowała przed zagładą blisko 2500 żydowskich dzieci odznaczona została przez instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Otrzymała także Order Orła Białego i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W Tychach jej imię będzie nosiła ulica boczna od ulicy Żorskiej i ul. Myśliwskiej.

 

Ulicą Lawendową będzie ulica boczna od ulicy Czarnej i ulicy Marzanny. Ulicą Mahoniową została nazwana ulica boczna od ulicy Palmowej. O nadanie nazwy tej ulicy Wydział Geodezji Urzędu Miasta w Tychach zabiegał od dawna, a dokładniej od 6-ciu lat, wtedy to zmieniły się przepisy i pojawiła się możliwość nadawania odrębnych nazw drogom wewnętrznym, niepublicznym (wcześniej przejmowały one nazwę najbliższej drogi publicznej).

 

- W roku 2006 dla odnóg Świerkowej, których było już wówczas siedem, przygotowaliśmy nowe nazwy: Cyprysowa, Forsycji, Sekwoi, Cedrowa, Oleandrów, Palmowa i Mahoniowa. By jednak dokonać zmiany, musi być pisemna zgoda mieszkańców. Taką uzyskaliśmy dla Cyprysowej oraz Palmowej i te nazwy zostały wprowadzone. Na resztę zgody nie było – mówi Alicja Kulka, Naczelnik Wydziału Geodezji Urzędu Miasta w Tychach. Na Cedrową nie zgodziło się czterech mieszkańców, więc pomysł upadł, choć na tak była zdecydowana większość – 17 mieszkańców. Zmianę na ulicę Forsycji zablokowało dwóch właścicieli domów, zmiany chciało siedmiu. Tylu też zawetowało ulicę Oleandrów i zmiana także nie została wprowadzona, choć ze strony 15 innych była zgoda. Na ulicę Sekwoi wszyscy byli za to jednomyślni- nikt się nie zgodził. Wówczas także na ulicę Mahoniową nie było jednomyślnej zgody – siedmiu było za, pięciu właścicieli przeciw. Urzędnicy podjęli kolejną próbę przekonania mieszkańców o konieczności wprowadzenia tych zmian i w przypadku ulicy Mahoniowej tymr razem się udało.

 

 

Źródło: UM Tychy


Dodaj materiał na:   
wykop.pl gwar.pl twitter.com blip.pl flaker.pl digg.com facebook.com
Komentarze (0)
Pseudonim (maksymalnie 50 znaków)
Można wpisać maksymalnie 2000 znaków. Pozostało 2000 znaków.
Podobne materiały
Nie odnaleziono.
© 2001-2015 by NOLTYCHY.pl & Control   Reklama |  Kontakt |  Mapa serwisu |  Polityka prywatności |  Zasady korzystania z serwisu |  Partnerzy |  rss RSS